OneDrive

Feedback by UserVoice

How can we improve the OneDrive Developer Platform?

Slack integration

Slack has stellar support for Google Docs. It has no support for OneDrive. Obviously Slack isn't a Microsoft product, but it'd be awesome if y'all could work with the Slack team to make this happen.

282 votes
Vote
Sign in
(thinking…)
Sign in with: facebook google
Signed in as (Sign out)
You have left! (?) (thinking…)
Anonymous shared this idea  ·   ·  Flag idea as inappropriate…  ·  Admin →

20 comments

Sign in
(thinking…)
Sign in with: facebook google
Signed in as (Sign out)
Submitting...
  • Osman commented  ·   ·  Flag as inappropriate

ben uygulamanın kullanım kolaylığı hakkında bir kaç öneride bulunmak istiyorum. öncelikle fotoğraflar bölümünde yana kaydırarak başka sekmelere(albümler, etiketler) geçilmesin bu fotoğraf seçimlerinde işkenceye dönüşüyor aşağı kaydırdığımda yana kayıyor ve seçimlerim iptal oluyor. birde aynı fotoğraf seçme ekranında ki aşağı yukarı çubuğunu düzeltin elim çarpıyor benim arşivimde çok fazla fotoğraf olduğu için kaldığım yeri iki saat aramam gerekiyor ve onedrive uygulamasını aktif kullanıyorum yani 2 günde bir işim düşüyor her girdiğimde uygulamayı geliştirenleri ailesine kadar anıyorum. sadece çubuğa tıklayıp aşağı yukarı çıkılması daha mantıklı olur. Teşekkürler kolay gelsin.

• Anonymous commented  ·   ·  Flag as inappropriate

Please do this...its embarrassing to have to explain to boss why office 365 is better when google gets this nice icon and onedrive has a link that is like 5 miles long.

• Matt commented  ·   ·  Flag as inappropriate

Same position for my company, we making decisions on whether or not to use OneDrive with O365 or Google Drive with Google for Business. I was leaning OneDrive with O365, but it would be hard to justify doing that if we have silos of data between our CMS and enterprise chat tools

• Chris Szlucha commented  ·   ·  Flag as inappropriate

YES! As I evaluate where to keep our company files moving forward, I am certainly going to give heavy preference to a tool that integrates with my main collaboration tool.

• Muhammad commented  ·   ·  Flag as inappropriate

I'd like to see this happened, this will reduce the need to upload and download documents through slack by just keeping them at onedrive.

excellent idea .. in our company IT decided to use slack for communication and we also use O365 and needs integration with slack

I agree, but that's something you have to take up with slack - they have to build the API. The more people call about it, the faster it will happen.

Feedback and Knowledge Base